Liberalizácia
Dňa 1. januára 2005 sa na základe zákona č.656/2004 Z.z. liberalizoval trh s elektrinou pre firmy a organizácie, pričom domácnosti sa stávajú od 1.7.2007 tak isto oprávnenými zákazníkmi. Týmto krokom sa stávate aktívnym účastníkom trhu (oprávneným zákazníkom). To znamená že si môžete slobodne zvoliť svojho dodávateľa elektriny a vybrať vhodný produkt z ponúkaného portfólia. Liberalizácia, zjednodušene znamená otvorenie trhu.
V súvislosti s liberalizáciou dochádza k otvoreniu trhu a aj k oddeleniu dvoch kľúčových činností: predaja elektriny a distribúcie. Obchodovanie s elektrinou zabezpečujú subjekty, ktoré spĺňajú podmienky definované v právnych predpisoch pričom obchodovanie môžu zabezpečovať aj distribučné spoločnosti. Distribúciu naďalej zabezpečujú jednotlivé regionálne distribučné spoločnosti.
Na otvorenom trhu s elektrinou sa stáva oprávnený zákazník účastníkom trhu. Pohybovať sa v tomto novom a nie celkom známom prostredí si vyžaduje znalosť legislatívy, ktorá je neodmysliteľnou podmienkou pre efektívne využívanie ponúkaných možností.
Účastníci trhu
Prepravu elektriny od výrobcu ku koncovému zákazníkovi na území SR zabezpečuje elektrizačná sústava Slovenskej republiky, ktorá sa skladá z prenosovej sústavy (navzájom prepojených vedení a zariadení napätí 400 a 220 kV) a distribučných sústav (navzájom prepojených vedení a elektrických staníc 110 kV a všetkých nižších napätí na časti vymedzeného územia).
Trh s elektrinou prebieha v prostredí elektrizačnej sústavy. Výrobcovia elektriny, ktorých energetické zariadenia sú pripojené k prenosovej alebo distribučnej sústave, zabezpečujú výrobu elektriny a poskytujú podporné služby na zabezpečenie prevádzky elektrizačnej sústavy.
Koncoví zákazníci využívajú elektrinu pre vlastnú spotrebu. Rozlišujeme dva typy:
- oprávnení zákazníci, ktorí majú právo vybrať si dodávateľa silovej elektriny (elektrina vyrobená na prahu elektrárne)
- regulovaní zákazníci (od 1. januára 2005 iba domácnosti), ktorí musia nakupovať elektrinu od distribučných spoločností za regulovanú cenu.
Na obchodoch s elektrinou sa priamo zúčastňuje dodávateľ a koncový zákazník.
Dodávateľ elektriny je funkcia, ktorú plnia výrobcovia elektriny, obchodníci s elektrinou a prevádzkovatelia distribučných sústav.
Prevádzkovateľ prenosovej sústavy - Slovenská elektrizačná a prenosová sústava, a. s. (SEPS) plní tri funkcie:
- ako prepravca elektriny zabezpečuje prenos elektriny, spoľahlivú prevádzku a rozvoj prenosovej sústavy
- ako systémový operátor je zodpovedný za vyrovnanú bilanciu v rámci celej regulačnej oblasti elektrizačnej sústavy
- ako zúčtovateľ odchýlok registruje subjekty zúčtovania a zabezpečuje zúčtovanie odchýlok medzi subjektami zúčtovania
Prevádzkovatelia distribučných sústav takzvané regionálne distribučné spoločnosti Západoslovenská energetika, a. s. (ZSE), Stredoslovenská energetika, a. s. (SSE) a Východoslovenská energetika, a. s. (VSE) sú napojení na prenosovú sústavu, zabezpečujú distribúciu elektriny, prevádzkovanie a rozvoj distribučnej sústavy.
Obchodníci s elektrinu nakupujú na domácom, resp. zahraničnom trhu a predávajú ju ostatným účastníkom trhu s elektrinou.
Regulátor energetického trhu – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) – stanovuje regulované ceny, udeľuje povolenia na podnikanie na energetickom trhu, stanovuje pravidlá vedenia oddelenej evidencie tržieb, rozhoduje spory a určuje pravidlá fungovania trhu s elektrinou.
Štátna energetická inšpekcia (ŠEI) – štátny orgán poverený uskutočňovať kontroly a udeľovať pokuty za nedodržanie právnych predpisov v energetike.
Práva oprávneného zákaznika
Od 1. januára 2005 sa všetci zákazníci, okrem domácností, automaticky stávajú oprávnenými zákazníkmi pričom to platí aj pre domácnosti od 1.7.2007. To znamená, že strácajú nárok na dodávku elektriny za regulované ceny a musia si vybrať z ponuky produktov na trhu s elektrinou.
- právo voľby dodávateľa a nákup od zvoleného dodávateľa
- právo zúčastňovať sa na krátkodobých obchodoch
- právo na pripojenie svojho odberného miesta k distribučnej alebo prenosovej sústave
- právo na prepravu nakúpenej elektriny distribučnou alebo prenosovou sústavou
Cena elektriny
Výsledná cena za dodávku energií u oprávneného zákazníka je tvorená z ceny silovej energie (deregulovaná cena) a z ceny za distribúciu energie (regulovaná cena).
Procesy na trhu s elektrinou
Liberalizácia trhu s elektrinou predpokladá nový nediskriminačný spôsob zásobovania elektrinou.
Postupne sa ruší systém, podľa ktorého bol celý proces regulovaný štátom v spolupráci s regionálnymi distribučnými spoločnosťami - monopolnými dodávateľmi elektriny, kedy zákazník nemal možnosť výberu z viacerých ponúk.
Otváranie trhu s elektrinou prináša podstatné zmeny, ktoré priamo súvisia s rozdelením zabezpečenia elektriny na dve časti, a to prepravu a dodávku.
Preprava elektriny prenosovou sústavou sa nazýva prenos elektriny. Preprave elektriny distribučnou sústavou hovoríme distribúcia. SEPS a regionálne distribučné spoločnosti sú jedinými poskytovateľmi tejto služby, preto je dôležité, aby nedochádzalo k zvýhodneniu ich postavenia voči ostatným dodávateľom elektriny.
Z tohto dôvodu podlieha práve táto oblasť zásobovania elektrinou regulácii zo strany ÚRSO. To znamená, že služby spojené s prenosom a distribúciou elektriny sa poskytujú všetkým subjektom trhu za rovnakých podmienok.
Dodávka predstavuje predaj silovej elektriny odberateľovi od zvoleného dodávateľa. Táto oblasť zásobovania elektrinou nie je regulovaná a funguje na princípe dopytu a ponuky. Ceny za dodávku silovej elektriny sú predmetom obchodných rokovaní a stanovujú sa pre každého odberateľa individuálne.
Pri nákupe silovej elektriny zaplatí odberateľ (obchodníci) objednané množstvo elektriny bez ohľadu na jeho skutočný odber. Aby nedošlo k prečerpaniu alebo nedočerpaniu objednaného množstva elektriny, je nutné sledovať a dodržiavať dohodnutý odberový diagram. Elektrinu, ktorá nebola zmluvne zabezpečená, je možné nakúpiť prostredníctvom krátkodobého obchodovania najmenej 1 deň dopredu pred dňom, v ktorom má byť dodávka uskutočnená.
V prípade nedodržania odberového diagramu vzniká odchýlka subjektu zúčtovania, t.j. rozdiel medzi skutočne odobratým a objednaným množstvom elektriny. Táto odchýlka sa vyhodnocuje každú obchodnú hodinu zúčtovateľom odchýlok (SEPS), ktorý je povinný v záujme zachovania kvality a spoľahlivosti dodávok pružne reagovať na jej vznik. To znamená okamžite zaistiť dodatočné zdroje (pri prekročení zmluvného množstva) alebo obmedziť produkciu niektorých výrobcov (v prípade neodobrania). Tieto podporné služby nakupuje SEPS od výrobcov elektriny. Tak vznikajú dodatočné náklady, ktoré zúčtovateľ odchýlok prenáša na odberateľov podľa pomeru, v akom nedodržaním vlastného odberového diagramu prispeli k vytvoreniu celkovej odchýlky. Cena regulačnej elektriny, teda elektriny, ktorou sa pokrývajú odchýlky, je oveľa vyššia ako cena silovej elektriny. V podmienkach liberalizovaného trhu vznikajú pre oprávnených zákazníkov dve možnosti týkajúce sa zodpovednosti za spôsobenú odchýlku:
- prevziať vlastnú zodpovednosť za odchýlku a stať sa subjektom zúčtovania, platba za odchýlku v tomto prípade bude pre oprávneného zákazníka dôležitou fakturačnou položkou
- preniesť zodpovednosť za spôsobenú odchýlku na iný subjekt zúčtovania - na svojho dodávateľa, samozrejme za dohodnutý poplatok
Účastníci trhu s elektrinou si teda musia vybrať, či uskutočnia obchody v režime vlastnej zodpovednosti za odchýlku, alebo si zvolia režim prenesenej zodpovednosti na dodávateľa silovej elektriny.
Typy zmlúv
Touto liberalizáciou trhu nadobúda oprávnený zákazník nielen rozšírenie svojich práv, ale aj plnenie určitých povinností. Jednou z týchto povinností je aj zabezpečenie uzatvárania zmlúv na každé odberné miesto podľa zvoleného režimu zodpovednosti za spôsobenú odchýlku.
Pri prenesenej zodpovednosti za odchýlku musí oprávnený zákazník uzavrieť zmluvu o pripojení k distribučnej sústave s prevádzkovateľom distribučnej sústavy. Oprávnený zákazník si ďalej vyberie jednu z nasledujúcich možností:
- model dvoch zmlúv – oprávnený zákazník uzavrie s dodávateľom separátnu zmluvu o dodávke silovej elektriny, súčasťou ktorej je prevzatie zodpovednosti za odchýlku dodávateľom, a separátnu zmluvu o distribúcii s prevádzkovateľom distribučnej sústavy
- model jednej zmluvy - oprávnený zákazník uzavrie so svojím dodávateľom zmluvu o združenej dodávke. Tento model má pre oprávneného zákazníka nesporné výhody, nakoľko riešenie všetkých zmluvných záležitostí deleguje na dodávateľa silovej elektriny, t.j. uzavretie zmluvy o distribúcii, vyriešenie vzťahu so SEPS, platby za odchýlku atď.
Pri vlastnej zodpovednosti za odchýlku musí oprávnený zákazník sám zabezpečiť uzavretie nasledujúcich zmlúv:
-
zmluva o pripojení k distribučnej sústave s prevádzkovateľom distribučnej sústavy
V prípade pripojenia nového odberného miesta bude účtovaný poplatok. - zmluva o distribúcii s prevádzkovateľom distribučnej sústavy, ktorá obsahuje záväzok platiť za distribúciu a systémové služby a taktiež platbu za nedodržanie induktívneho účinníka (poplatok za prenos a straty je započítaný v poplatku za distribúciu)
-
platba za distribúciu sa skladá z dvoch položiek:
- fixná (za výkon)
- variabilná (za prepravené množstvo)
- platba za systémové služby, ktoré sú potrebné na zabezpečenie prevádzkyschopnosti, spoľahlivosti elektrizačnej sústavy a kvality dodávky elektriny
- platba za nedodržanie induktívneho účinníka cos = 0,95 až 1,00
- zmluva o zúčtovaní a o prístupe na krátkodobý trh so SEPS, na základe ktorej sa oprávnený zákazník stáva subjektom zúčtovania a nesie vlastnú zodpovednosť za odchýlku. Zákazník platí registračný poplatok a je zodpovedný za finančné vyrovnanie svojej potenciálnej odchýlky.
- zmluva o dodávke elektriny s dodávateľom silovej elektriny, prostredníctvom ktorej nakupuje silovú elektrinu v režime vlastnej zodpovednosti za odchýlku
Po uzavretí týchto zmlúv je oprávnený zákazník povinný riadiť vlastnú spotrebu elektriny v priebehu každého dňa podľa dohodnutých odberových diagramov.